Pilates Wróć do Oferty


Co to właściwie jest pilates?

Słowo "pilates" pochodzi od nazwiska niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa. W latach 20. XX wieku opracował on metodę ćwiczeń, które miały pomóc kontuzjowanym sportowcom i tancerzom w szybki i sprawny sposób odzyskać formę. Jego ćwiczenia szybko zrobiły furorę w środowisku sportowców, ale nie tylko. W "pilates" zakochali się także zwolennicy gimnastyki i dotychczas niechętni wysiłkowi fizycznemu, których zaskoczyła efektywność tej metody.

Jak wyglądają ćwiczenia?

Głównym celem ćwiczeń pilates jest rozciągnięcie, uelastycznienie i wzmocnienie mięśni. Dzięki temu, poprawie ulega postawa ciała i wyszczupla się sylwetka. Zyskuje kręgosłup - zmęczony codzienną pracą i podatny na bóle i choroby. Pilates nie wymaga dużo siły, nie jest więc metodą ćwiczeń, która szybko męczy i zniechęca. Dzięki różnorodności ćwiczeń i postawieniu na ich jakość, nie ilość, nie pozwala na nudę. Jedną z ważniejszych zasad pilates jest koncentracja na wykonywaniu ćwiczenia. Bardzo istotne jest skupienie na precyzji ruchów, dobrze wykonane ćwiczenie to połowa sukcesu. Taki manewr pozwala przy okazji odciążyć umysł od problemów i myśli o codziennych obowiązkach. Tym samym pilates staje się ćwiczeniem i odprężeniem umysłu. Nie bez znaczenia w ćwiczeniach jest także oddychanie - współgranie oddechu z ruchami pozwala zachować równowagę i harmonię.

Dla kogo jest pilates?

Pilates to ćwiczenia przeznaczone dla każdego. Ponieważ nie wyczerpują fizycznie i nie muszą być wykonywane codziennie (wystarczy 2-3 razy w tygodniu), metodę polubią wszyscy, którzy potrzebują poprawy sprawności fizycznej i samopoczucia. Szczególnie przydatny dla osób pracujących w pozycji siedzącej i przy komputerach.

Zajęcia prowadzi: mgr Anna Bolanowska Czytaj więcej Kontakt